Vi använder kakor (cookies) så overtornea.se ska fungera och kunna utvecklas. Läs mer om cookies.

Here you can choose in which language you would like to read our website. We are using Google Translate when translating content on this website.

Lokala arbetstagarorganisationer

Det finns flera arbetstagarorganisationer (fackliga organisationer) vid kommunen. Några av organisationerna har flera representanter med olika roller såsom förhandlingsansvarig, skyddsombud, ordförande o.s.v.

Vid förhandlingsfrågor (enligt MBL) ska arbetsgivaren i första hand kontakta nedanstående personer. Vilket fack som kontaktas beror på vilka medlemmar som berörs.

Förbundet Sveriges Arbetsterapeuter (FSA):

Agneta Kohkoinen, Kommunombud
E-post: agneta.kohkoinen@overtornea.se
Tfn: 070-290 60 21 

Ledarna:

Lena Alm Stävlid, Förhandlare | Karriärrådgivare
E-post: lena.alm@ledarna.se
Tfn: 072-535 61 85

Lärarförbundet:

Minna Viitala, Ordförande Övertorneå
E-post: minna.viitala@overtornea.lararforbundet.se
Tfn: 070-351 75 50 

Lärarnas Riksförbund:

Janne Juopperi, Ordförande
E-post: janne.juopperi@utb.overtornea.se
Tfn: 070-232 50 47

Kommunal:

Kommunal sektion Övertorneå
E-post: overtornea.norrbotten@kommunal.se
Tfn: 010-442 99 16 

Vision:

Bengt Rytiniemi, Ordförande
E-post: bengt.rytiniemi@overtornea.se
Tfn: 070-628 21 65 

Vårdförbundet:

Camilla E Sundberg
Leg. sjuksköterska/spec.utb. operation
Styrelseledamot
Vårdförbundet avd Norrbotten
0725-868986
camilla.e.sundberg@vardforbundet.se

Om din fråga gäller arbetsmiljö och skyddsfrågor, kan det vara ditt närmaste skyddsombud som istället ska kontaktas. Exempel på ärenden då arbetsgivaren ska kontakta skyddsombudet är vid riskbedömningar eller vid tillbud och olyckshändelser.


Skriv ut