Det här är en nyhet som publicerades 2023-11-21. Det är därför inte säkert att informationen gäller längre. Letar du efter aktuell information? Sök här på hela hemsidan.
Denna ruta läggs automatiskt till på nyhetsinlägg som är äldre än 12 veckor.SMHI gul varning – Vind i kombination med snöfall 22 november kl. 14.00 – kl. 23.00
Information från SMHI:
Delar av Norrbotten
Från onsdag eftermiddag till natt mot torsdag snöfall som i kombination med frisk vind kan ge problem i trafiken.
Hur kan det påverka mig?
Trafiken går långsammare på grund av halka, snömodd, dålig sikt, snörök, snödrev och drivbildning.
Begränsad framkomlighet på vägar, särskilt i öppna landskap, som till exempel inte hunnit snöröjas eller på grund av trafikolyckor.
Risk för förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken samt inställda avgångar.
Områden med luftburna elledningar kan påverkas och vid en temperatur nära noll grader ge störningar i el- och teleförsörjningen.
När?
22 november kl. 14.00 – kl. 23.00
Var?
Delar av Norrbotten
Vad händer?
Från onsdag eftermiddag till natt mot torsdag passerar ett snöfallsområde österut samtidigt som det är blåsigt. Sydlig vind med hårda vindbyar. Vid kusten nära 0 grader. Totalt väntas 10-15 cm, lokalt upp mot 20 cm.
Kommentar
Vid kusten nära 0 grader, här kan blöta inslag förekomma.
Utfärdad 21 november klockan 10:41
Alla meddelanden och varningar från SMHI hittar du här: www.smhi.se/vader/varningar-och-brandrisk/varningar-och-meddelanden/

Sidan publicerades: 2023-11-21 12:02
Sidan uppdaterades senast: 2025-08-18 17:07



