Det här är en nyhet som publicerades 2023-06-12. Det är därför inte säkert att informationen gäller längre. Letar du efter aktuell information? Sök här på hela hemsidan.
Denna ruta läggs automatiskt till på nyhetsinlägg som är äldre än 12 veckor.11-12 juli är det äntligen dags för Polcirkelmarknaden i Juoksengi igen
2023-06-12
Stort fokus ligger på barnaktiviteter och det är Sofi Wiippa Lahti som ansvarar för allt som sker i Familjelandet och artisterna på scen. Konferencier är Göran Lahti som kommer leda publiken igenom programmet på ett proffsigt sätt och med en blandning av både humor och allvar. Linnea Huhta inviger marknaden.
Polcirkelmarknaden är ett samarbete mellan Juoksengi byaförening och föreningen Vilja och här kommer delar av marknadsprogrammet:
På scenen kommer “Bolibompa-Sara” och Micke Holm att uppträda!
Sång- och musikframträdanden, cirkusshow, minidisco, boksläpp av hela två författare och mycket mer!
Det finns hoppborgar, tävlingsstationer, möjlighet att testa på skytte med SK Gränsen och en tipsrunda som STR-T anordnar för barn och föräldrar.
Alla aktiviteter är gratis så alla kan vara med!
@Juoksengi och @Vilja

Sidan publicerades: 2023-06-12 08:09
Sidan uppdaterades senast: 2023-06-12 08:14



