Det här är en nyhet som publicerades 2024-04-17. Det är därför inte säkert att informationen gäller längre. Letar du efter aktuell information? Sök här på hela hemsidan.

Denna ruta läggs automatiskt till på nyhetsinlägg som är äldre än 12 veckor.

I dag är det Uniform på jobbet-dagen

2024-04-17

​​Thomas Norberg arbetar vid kommunledningsförvaltningen och är med i Hemvärnet som plutonschef.

I dag 17 april är det Uniform på jobbet-dagen, då hemvärnssoldater har möjlighet att bära uniform på sin civila arbetsplats.

– Som arbetsgivare tycker vi att det är viktigt att uppmärksamma arbetet som hemvärnet görsäger Övertorneås kommundirektör Anna Andersson

Uniform på jobbet-dagen är en viktig och gemensam aktivitet för Hemvärnet. Den syftar till att bidra till försvarsvilja, folkförankring och synliggöra Hemvärnet som en viktig del i försvaret av Sverige.

– I dessa tider är det viktigare än någonsin, säger rikshemvärnschef Laura Swaan Wrede.

Hemvärnet är en del av Försvarsmakten, vars uppgift är att verka över hela konfliktskalan – från insatser i fred och i kris till väpnad strid i krig. Hemvärnssoldater har civila arbeten som de lämnar under ett par veckor per år för att vara en viktig del av Sveriges försvar.

Sidan publicerades: 2024-04-17 10:51

Sidan uppdaterades senast: 2024-08-15 10:01

Senaste nyhetsinlägg